Prp
Mayıs 26, 2020

PRP ile Akne İzi & Skar & Çatlak Tedavisi

Deri çatlakları (yani strialar)  derinin  orta tabakasının yırtılması sonucu oluşur.  Çatlaklar, genellikle aşırı kilo alıp verme durumlarında,  gebelikte,  bazı ilaçların kullanımında ve hormon tedavileri sonrası oluşmaktadır. Çatlakların en sık görüldüğü bölgeler ise karın, göğüsler, bel bölgesi, üst kollar, bacakların ve dizlerin iç kısımlarıdır. Özellikle doğum sonrası kadınların % 80 ‘inde çatlak oluşumu gözlemlenmektedir.

Akne izi, skar veya çatlak tedavilerinde en önemli noktalardan birisi problemin  oluşumundan hemen sonra tedaviye başlanmasıdır. Özellikle ilk 6-12 ay içerisinde tedavisine başlanan problemlerde başarı oldukça yüksektir.

Henüz  ilerlememiş olgularda leke tedavilerine benzer tedavi protokolleri yeterli olmaktadır; kimyasal peeling uygulamaları, dermaroller uygulamaları, mezoterapi tedavileri yeterli olabilmektedir. Ancak ileri evrelerde bulunan, derinleşmiş skar ve  skar yapısına yakın çatlakların tedavisinde,  PRP (Platelet Rich Plasma) ve dermaroller ile mezoterapinin kombineli kullanımı  başarılı sonuçlar sunmaktadır.  Akne izi, skar veya çatlak yapısına bağlı olarak PRP (Platelet Rich Plasma) yerine  PRF (Platelet Rich Fibrin) tercih edilebilmektedir. Bunlara ek olarak dermabrazyon uygulamaları kullanılabilmektedir.

PRP nedir?

PRP, platelet rich plasma yani pıhtı hücrelerinden zengin kan demektir. PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen pıhtı hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plasma cildi yenilemekte kullanılır.

PRP tedavisi cilt sarkması, kırışıklık, leke tedavisi, sivilce izleri, yara izi(skar), cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde kullanılan bir yöntemdir.

PRP cildi nasıl yeniler?

Cilt hasarlandığında, cildi tamir etmek için pıhtı hücreleri gelir. Pıhtı hücreleri büyüme faktörleri olarak adlandırılan maddeleri salgılayarak cildin tamir edilme sürecini başlatırlar. Ayrıca  hasarlı bölgeye kök hücrelerini çekerler. Bu yüzden cilde pıhtı hücrelerinden zengin PRP tedavisi yapıldığında ciltte onarılma ve yenilenme süreci tetiklenmiş olur.

PRP ne sıklıkla yapılmalıdır?

PRP tedavisi 3-4 hafta aralıklarla yapılır. PRP 3-4 seans yapılmalıdır.  PRP 6-12 ay sonra tekrar uygulanmalıdır.

Tedavi Sonuçları Nasıldır?

Doğru yaklaşımlar ile;  etkin bir PRP Tedavisinin,  konsantre mezoterapi ürünleri ile kombineli olarak 6-8  seans uygulanması  sonrası akne izi, skar ve çatlak tedavilerinde tama yakın  başarı elde edilmektedir.

İz, skar ve çatlak, tedavisi en zor kozmetik problemlerdir; ancak gerçek ve kaliteli ürünlerin, etkin tedavi protokolleri ışığında düzenli bir şekilde uygulanması ile bu tedavilerde başarı oldukça yüksektir.

Leave a comment