Uzm. Dr. Hülya Okçu 1979 yılında Denizli‘de doğdu. İlkokulu Zeytinköy İlkokulu’nda, ortaokulu Kayhan Ortaokulu’nda Denizli ilinde tamamladıktan sonra 1996 yılında Denizli Lisesi’nden mezun oldu. 1996 yılındaki ÖSS ve ÖYS üniversite sınavlarının ardından Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. 1996-2002 yılları arasında tıp eğitimini tamamladı. Dermatoloji branşına olan yoğun ilgisinden dolayı Eylül 2002 Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)’nda Uzmanlık Eğitimi için ilk tercihi olarak yüksek dereceyle girdiği Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nde çalışmaya hak kazandı. 2002 yılında Ankara Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde uzman doktorluk eğitimine (asistanlığa) başladı. Asistanlığı süresince birçok ulusal kongre, allerji, dermatoskopi(dermoskopi) ve dermatopatoloji kurslarına katılan ve ulusal ve uluslararası dergilerde yayınları bulunan Dr. Hülya Okçu, 2009 yılında Dermatoloji Uzmanlığını aldı.

Dermatoloji Uzmanı olarak devlet mecburi hizmet yerleri olan Mardin Nusaybin Devlet Hastanesi ve Konya Beyşehir Devlet Hastanesi’nde 2012 yılına kadar mecburi hizmetini tamamladı.
2012-2014 yılları arasında Özel Isparta Hastanesi’nde 2 yıl süreyle çalıştı. Dermatokozmetolojiye olan ilgisinden dolayı 2 yıl gibi bir sürede çeşitli kongrelerde, butik eğitimlerde ve sertifika eğitimlerinde bulunarak Kimyasal peeling, PRP, Dolgu, Botox, Mezoterapi, Dermaroller ve çok çeşitli lazerlerin kullanımıyla ilgili eğitimler aldı.
Kasım 2014’te Antalya Özel Medline Hastanesi’nde Dermatoloji ve Kozmetoloji Uzmanı olarak çalışmaya başladı.
2015-2017 yılları arasında Antalya Özel Uncalı Meydan Hastanesinde dermatoloji ve kozmetoloji kliniğini açtı ve işletmeciliğini yaptı. 2019 yılında Antalya Özel Yaşam Hastanesinde 6 ay çalıştı.
Aralık 2019 – Nisan 2021 tarihleri arasında Antalya Özel Olimpos Hastanesinde hasta kabullerini gerçekleştirdi. Eylül 2021 tarihinden itibaren Antalya Muratpaşa ilçesindeki muayenehanesinde Dermatoloji ve Estetik Dermatoloji alanındaki faaliyetlerine Uzman Dermatolog olarak devam etmektedir.
Bekar ve üç kız çocuk annesi olup, çocukları, kedileri ve doğayı çok sevmektedir.